Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Jantom - Mebel

Jantom - Mebel

Poleć nas innym
Na co warto zwrócić uwagę, poszukując materaca idealnie dopasowanego do swoich potrzeb?
(2019-04-17)

W łóżku spędzamy bardzo wiele godzin swojego życia. Bez wysokiej jakości snu i odpowiedniego odpoczynku trudno o koncentrację, wydajność i dobre samopoczucie w ciągu dnia. Jakie aspekty są ważne podczas wyboru nowego materaca do sypialni? Na co zwracać szczególną uwagę?

Aspekt pierwszy: komfort

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, kupując łóżko, jest wygoda. Dopóki łóżko nie będzie wygodne, nie będziesz się nim cieszyć. Dlatego powinieneś zawsze posiedzieć lub nawet poleżeć przez chwilę na łóżku i sprawdzić, czy czujesz się na nim komfortowo, czy też nie. Czy materac dopasowuje się do kształtu Twojego ciała? Jeśli nie możesz znaleźć wygodnej pozycji bez względu na to, jaką pozycję ciała przybierasz, prawdopodobnie masz niewłaściwy materac. Szeroki wybór wysokiej jakości produktów zapewnia sklep https://dreamsdesign.pl/oferta/materace/wysokoelastyczne.

Aspekt drugi: rodzaj materaca

Materace kieszeniowe tworzą gęsto rozmieszczone sprężyny, umieszczone w specjalnych woreczkach. To sprawia, że materac ugina się jedynie na danym obszarze, a materac dobrze dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa. Materac kieszeniowy jest odpowiedni dla łóżek podwójnych, z których korzystają pary. Innym rodzajem materaca jest materac bonelowy, cechujący się sprężystością progresywną – duży ciężar oznacza dużą reakcję na ruch i ugniatanie, zaś mały – małą. Materace bonelowe świetnie sprawdzają się w przypadku osób mających nadwagę lub otyłość, gdyż produkty te świetnie znoszą większe obciążenia, zapewniając również odpowiedni poziom wentylacji. Na rynku spotkać można również materace z pianki poliuretanowej. Świetnie sprawdzają się one w przypadku ruchomych stelaży. Ich żywotność jest jednak krótsza niż materacy kieszeniowych i bonelowych.

Aspekt trzeci: twardość materaca

Twardość materaca warto dopasować do własnych preferencji, ale również wagi. Optymalna, średnia twardość jest najlepszym wyborem. Osoby, których masa ciała nie przekracza 60 kilogramów, powinny wybierać materace miękkie, oznaczane w sklepach jako H1. Osoby o średniej wadze, których waga nie przekracza 80 kilogramów, zaleca się materace o średniej twardości, natomiast osoby o ciężarze większym niż 80 kilogramów powinny kierować swoje kroki w stronę materaców twardych.

Aspekt czwarty: materiał wykonania

Materace są wykonane z różnych materiałów. Jednym z nich jest pianka lateksowa, stanowiąca połączenie mleczka drzewa kauczukowego i lateksu syntetycznego. Charakteryzuje ją duża elastyczność. Innym materiałem, z którego bardzo często wykonuje się materac do łóżka, jest pianka HR, czyli pianka z poliuretanu. Dobrze znosi obciążenia, a – dzięki dużej elastyczności – szybko powraca do pierwotnego kształtu. Na rynku spotyka się  również materace wykonane z pianki t-25, cechujące się dużą trwałością i wytrzymałością. Na fali trendów związanych z ekologią, coraz większym powodzeniem zaczyna cieszyć się tworzywo w postaci maty kokosowej. Naturalne włókna pochodzące z orzecha kokosowego mają bardzo dobre parametry termiczne.