Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Jantom - Mebel

Jantom - Mebel

Poleć nas innym
Słownik
Antyk
Antyk

Zabytkowy przedmiot sztuki dawnej. Mebel, przedmiot unikatowy, a więc zazwyczaj wyjątkowo stary, których jest coraz mniej na rynku. Im bardziej oryginalny jest dany mebel, a więc nieodnawiany i nieprzerabiany, tym jego wartość większa. Jeśli planujesz zakup antyków, kupuj je tylko tam, gdzie będziesz miał gwarancję ich autentyczności.Bejca
Bejca

Impregnat przeznaczony do barwienia wyrobów z drewna, szczególnie z drzewa liściastego. Doskonale nadaje się do barwienia mebli, elementów wyposażenia wnętrz i galanterii drzewnej. Bejca wnika w strukturę drewna i trwale zabarwia jego powierzchnię, zachowując przy tym widoczny rysunek słojów. Służy przede wszystkim wyrównaniu barwy podłoża, maskuje granice łączenia kilku elementów różniące się odcieniami lub posiadają wady na powierzchni.


CNC (Computerized Numerical Control)
CNC (Computerized Numerical Control)

komputerowe sterowanie numeryczne. Wyrażenie te dotyczy obróbki materiałów za pomocą urządzeń sterowanych komputerowo (np. frezarki, tokarki) zdolnych odczytać G-code. Dzięki niemu możemy szybko i precyzyjnie wykonywać nawet najbardziej wyrafinowane wzory i kształty. Sam proces składa się z 3 etapów: CAD (projekt), CAM (przetworzenie projektu na plan sterowania maszyn) i CNC (właściwe wykonanie).


Drewno
Drewno

surowiec pozyskiwany poprzez wycinkę drzew i formowanie ich w segmenty. Główne składniki drewna to: węgiel (50%), tlen (prawie 44%), wodór (6%) i azot (ok. 0,2%). Z tych pierwiastków zbudowane są podstawowe związki organiczne, takie jak: celuloza, hemiceluloza i lignina. Podstawowymi właściwościami drewna są: wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie i zginanie, twardość i ścieralność w zależności od twardości drewna.Etażerka (z franc. étagère, co znaczy regał)
Etażerka (z franc. étagère, co znaczy regał)

Lekki przenośny o otwartej konstrukcji szkieletowej, mebel stojący na podłodze, z kilkoma kondygnacjami półek, służący do ustawiania ozdobnych szkieł, ceramiki i bibelotów. Stosowany od 2 poł. XVIII w. Pojawił się w okresie klasycyzmu (za Ludwika XVI we Francji). Zwykle posiada lekką konstrukcję, nie jest zabudowany. Niekiedy miał on w dolnej części dwie małe szuflady. W języku polskim istnieje rozróżnienie na etażerkę i regał. W języku francuskim étagère to etażerka, ale także regał.


Fornir
Fornir

Słowo pochodzenia niemieckiego, to cienkie płaty drewna uzyskiwane przez skrawanie (łuszczenie) kłody drewna. Najpierw pozostawia się pnie na suszenie, aby odparowała z nich woda. Później odcina się wzdłuż pni cienkie płaty o grubości od 0,1 do 5 mm. Służą one do budowy sklejek i oklein.Garderoba (od fr. garde-robe)
Garderoba (od fr. garde-robe)

Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania odzieży. Obecnie powszechne w domach jednorodzinnych. W przypadku połączenia z sypialnią, przeznaczone także do wykonywania zabiegów toaletowych, ubierania się, czesania (gotowalnia). W teatrach jest to pomieszczenie, w którym aktorzy przygotowują się do występu na scenie.


HDF (Hight Density Fibreboard)
HDF (Hight Density Fibreboard)

Jest to płyta drewnopochodna, powstała poprzez sprasowanie włókien drzewnych(wilgotność mniejsza niż 20%) z innymi związkami organicznymi pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Na całym swoim przekroju produkt posiada jednakową gęstość i skład surowcowy. Używa się ich jako wykładziny ścienne, meble tapicerowane itp.


Inkrustacja
Inkrustacja

Technika wykorzystywana do zdobienia przedmiotów: mebli, dzieł artystycznych polegająca na wykładaniu powierzchni przedmiotów odpowiednio przyciętymi płytkami z takich materiałów jak np.: metal, masa perłowa, kość słoniowa, złoto. Płytki można układać w różne kształty, które mogą przedstawiać rośliny, wzory geometryczne lub ornamenty.Intarsja
Intarsja

Technika zdobnicza polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych (zwłaszcza mebli) innymi gatunkami drewna, czasem podbarwianymi. Wstawki umieszcza się w miejscu usuniętych fragmentów z powierzchni przedmiotu. Technika znana już w starożytności została rozwinięta w okresie baroku i renesansu. Najstarszym zachowanym przedmiotem jest sarkofag z cedru z ok. 2000 p.n.e.Wybierz województwo
lub wybierz kategorię z listy:


Najnowsze firmy
Inter Comodo - Ekskluzywne Meble z Włoch, Komplety wypoczynkowe
Inter Comodo - Ekskluzywne Meble z Włoch, Komplety wypoczynkowe

Zobacz wizytówkę
Inter Comodo - Ekskluzywne Meble z Włoch - Stoły, Krzesła, Oświetlenie, Dywany
Inter Comodo - Ekskluzywne Meble z Włoch - Stoły, Krzesła, Oświetlenie, Dywany

Zobacz wizytówkę
Inter Comodo - Ekskluzywne Meble z Włoch
Inter Comodo - Ekskluzywne Meble z Włoch

Zobacz wizytówkę

Najbliższe targi i wystawy